Skip to content

264 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block3904
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,510
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,000
62%
Improvement Value:$361,400
38%
Total Assessment$951,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,995-0.6%
2024$21,128+40.8%
2023$15,010-0.4%
2022$15,068+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915