Skip to content

126 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block5202
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,572
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,300
53%
Improvement Value:$476,300
47%
Total Assessment$1,022,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,835-0.6%
2024$22,978+40.1%
2023$16,403-0.4%
2022$16,464+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft3,572DeedBook 9855, Page 629NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft3,572DeedBook 9596, Page 513Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$582,500
DeedBook 7280, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1905