Skip to content

174 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block402
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F&BD-2U-CBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,199
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
47%
Improvement Value:$246,600
53%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406-0.6%
2024$10,471+40.1%
2023$7,475-0.4%
2022$7,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8880, Page 454NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 1915