Skip to content

74 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block401
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
95%
Improvement Value:$6,700
5%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,231-0.6%
2024$3,251+40.1%
2023$2,321-0.4%
2022$2,330+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 9382, Page 365NU CodeDoubtful title (14)Recorded2/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 0001