Skip to content

98 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block401
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$264,700
58%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153-0.6%
2024$10,217+40.1%
2023$7,293-0.4%
2022$7,321+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940