Skip to content

43 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2005

Property Information

Block3302
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H-
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,700
39%
Improvement Value:$277,000
61%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,176-0.6%
2024$10,240+40.1%
2023$7,309-0.4%
2022$7,337+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950