Skip to content

277 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jun 4, 1979

Property Information

Block4201
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
34%
Improvement Value:$366,800
66%
Total Assessment$556,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,433-0.6%
2024$12,511+40.1%
2023$8,931-0.4%
2022$8,964+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3279, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1925