Skip to content

267 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block4201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
37%
Improvement Value:$321,500
63%
Total Assessment$511,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,422-0.6%
2024$11,493+40.1%
2023$8,204-0.4%
2022$8,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 9631, Page 145NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2022

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4238, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1920