Skip to content

3300 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block4301
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,100
41%
Improvement Value:$488,900
59%
Total Assessment$826,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,445-0.6%
2024$18,560+40.1%
2023$13,249-0.4%
2022$13,299+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5496, Page 50