Skip to content

191 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$858,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block4301
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
52%
Improvement Value:$142,400
48%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,574-0.6%
2024$6,615+40.1%
2023$4,722-0.4%
2022$4,740+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$858,000

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 9804, Page 998NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900