Skip to content

23 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 29, 1994

Property Information

Block4305
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$185,300
54%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711-0.6%
2024$7,759+40.1%
2023$5,539-0.4%
2022$5,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4746, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1900