Skip to content

63 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block4307
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,294
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
20%
Improvement Value:$760,000
80%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+84.3%
2023$11,581-0.4%
2022$11,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9302, Page 104Recorded4/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9156, Page 768Recorded11/9/2016