Skip to content

67 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 23, 1999

Property Information

Block4307
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$257,500
58%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,993-0.6%
2024$10,055+40.1%
2023$7,178-0.4%
2022$7,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5492, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1905