Skip to content

37 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block4402
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U-R-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
35%
Improvement Value:$452,800
65%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,555-0.6%
2024$15,653+90.7%
2023$8,206-0.4%
2022$8,237+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 9432, Page 656Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7176, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1895