Skip to content

45 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block4402
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
49%
Improvement Value:$236,300
51%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314-0.6%
2024$10,379+40.1%
2023$7,409-0.4%
2022$7,437+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9857, Page 632Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9398, Page 956Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4754, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1880