Skip to content

12 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block4403
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2UHBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,399
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,800
41%
Improvement Value:$338,100
59%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815-0.6%
2024$12,896+40.1%
2023$9,205-0.4%
2022$9,240+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft3,399DeedBook 8902, Page 49Recorded4/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1895