Skip to content

27 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block5803
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,275
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
47%
Improvement Value:$270,700
53%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348-0.6%
2024$11,419+40.1%
2023$8,152-0.4%
2022$8,182+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 8950, Page 753NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3347, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1890