Skip to content

36 Skillman AveJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 14, 2011

Property Information

Block7803
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
46%
Improvement Value:$356,500
54%
Total Assessment$665,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,856-0.6%
2024$14,949+40.1%
2023$10,671-0.4%
2022$10,711+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8788, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1900