Skip to content

274-276 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block4404
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-C-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,800
44%
Improvement Value:$734,100
56%
Total Assessment$1,302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,094-0.6%
2024$29,276+40.1%
2023$20,899-0.4%
2022$20,977+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 8890, Page 225Recorded1/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1880