Skip to content

256-258 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$1,763,200
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block4404
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,500
32%
Improvement Value:$1,195,700
68%
Total Assessment$1,763,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,372-0.6%
2024$39,619+40.1%
2023$28,282-0.4%
2022$28,388+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,763,200

From:

To:

DeedBook 9372, Page 352Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5840, Page 185