Skip to content

83 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 10, 2009

Property Information

Block4406
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,800
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,200
45%
Improvement Value:$248,200
55%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080-0.6%
2024$10,143+40.1%
2023$7,240-0.4%
2022$7,268+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8665, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1900