Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC2355
Description4S-B-28U-H-C(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
9%
Improvement Value:$757,100
91%
Total Assessment$832,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,581-0.6%
2024$18,697+40.1%
2023$13,347-0.4%
2022$13,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft2,355DeedBook 9743, Page 463Recorded4/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900