Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0406)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC2381
Description4S-B-28U-H-C(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,381
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
8%
Improvement Value:$814,000
92%
Total Assessment$889,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,851-0.6%
2024$19,976+40.1%
2023$14,260-0.4%
2022$14,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,381DeedBook 9648, Page 907NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,381DeedBook 9296, Page 734Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$696,500
DeedBook 7796, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1900