Skip to content

183 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2004

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block4503
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$483,300
66%
Total Assessment$733,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,375-0.6%
2024$16,477+40.1%
2023$11,762-0.4%
2022$11,806+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8573, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2004