Skip to content

10 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2003

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block4501
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$479,800
66%
Total Assessment$729,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,296-0.6%
2024$16,399+40.1%
2023$11,706-0.4%
2022$11,750+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000
DeedBook 7040, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2003