Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0219)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0219
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0838
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage838
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$259,200
76%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,574-0.6%
2024$7,622+40.1%
2023$5,441-0.4%
2022$5,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft838DeedBook 9784, Page 748Recorded11/9/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7647, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1900