Skip to content

157 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 7, 1997

Property Information

Block4601
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,600
47%
Improvement Value:$224,200
53%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441-0.6%
2024$9,500+40.1%
2023$6,782-0.4%
2022$6,807+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925