Skip to content

141 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,240,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block4601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-NH
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
26%
Improvement Value:$780,000
74%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,447-0.6%
2024$23,594+40.1%
2023$16,842-0.4%
2022$16,905+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,240,000

From:

To:

DeedBook 9222, Page 901Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

DeedBook 8929, Page 625NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920