Skip to content

145 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block4601
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$245,700
56%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729-0.6%
2024$9,790+40.1%
2023$6,989-0.4%
2022$7,015+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7190, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1925