Skip to content

23 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1922

Last Sale Price
$448,000
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block2605
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H-B-G-2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
43%
Improvement Value:$289,200
57%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,232-0.6%
2024$11,302+40.1%
2023$8,068-0.4%
2022$8,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$448,000
DeedBook 7339, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1922