Skip to content

26 Cliff St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block4603
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
58%
Improvement Value:$144,800
42%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,699-0.6%
2024$7,748+40.1%
2023$5,531-0.4%
2022$5,551+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9841, Page 576Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4367, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1890