Skip to content

30 Cliff St.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block4603
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
27%
Improvement Value:$547,800
73%
Total Assessment$747,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,698-0.6%
2024$16,803+40.1%
2023$11,995-0.4%
2022$12,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,150

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9423, Page 560NU CodeDoubtful title (14)Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$631,000
DeedBook 8622, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2008