Skip to content

17 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block4702
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-D-3U-HG1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
34%
Improvement Value:$358,900
66%
Total Assessment$546,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,201-0.6%
2024$12,278+40.1%
2023$8,764-0.4%
2022$8,797+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970