Skip to content

809 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 24, 1986

Property Information

Block4702
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
48%
Improvement Value:$291,900
52%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,491-0.6%
2024$12,570+40.1%
2023$8,973-0.4%
2022$9,006+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3690, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1890