Skip to content

38 Troy St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block4702
Lot41
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-6U-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage707
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
14%
Improvement Value:$277,300
86%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,197-0.6%
2024$7,242+40.1%
2023$5,170-0.4%
2022$5,189-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft707DeedBook 9567, Page 376NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9345, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1900