Skip to content

120 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block4903
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,845
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$300,700
55%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047-0.6%
2024$12,124+41.3%
2023$8,583-0.4%
2022$8,616+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968