Skip to content

130 Prospect StreetJersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block4903
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,489
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
42%
Improvement Value:$318,100
58%
Total Assessment$553,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,351-0.6%
2024$12,428+40.1%
2023$8,872-0.4%
2022$8,905+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8016, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1900