Skip to content

49 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 10, 2006

Property Information

Block5005
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
52%
Improvement Value:$233,200
48%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,790-0.6%
2024$10,858+40.1%
2023$7,751-0.4%
2022$7,780+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8050, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1890