Skip to content

55 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 21, 2009

Property Information

Block5005
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
49%
Improvement Value:$263,200
51%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,460-0.6%
2024$11,532+40.1%
2023$8,232-0.4%
2022$8,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8647, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1895