Skip to content

59 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1904

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block5005
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
42%
Improvement Value:$349,100
58%
Total Assessment$599,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,378-0.6%
2024$13,462+40.1%
2023$9,610-0.4%
2022$9,646+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 9885, Page 667Recorded3/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1904