Skip to content

90 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 3, 2006

Property Information

Block5006
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
54%
Improvement Value:$195,100
46%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,381-0.6%
2024$9,440+40.1%
2023$6,738-0.4%
2022$6,764+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7902, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1900