Skip to content

50 Reservoir Ave.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07307

Built 1924

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block5007
Lot19
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building ClassC0537
Description5S-B-A-32U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage537
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$92,600
55%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,743-0.6%
2024$3,766+40.1%
2023$2,688-0.4%
2022$2,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft537DeedBook 9560, Page 276NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9560, Page 276

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4156, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1924