Skip to content

56 Reservoir Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block5007
Lot21
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,255
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
14%
Improvement Value:$464,400
90%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,571+68.3%
2024$6,874
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,255DeedBook 9771, Page 147Recorded9/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900