Skip to content

82 Reservoir Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block5007
Lot33
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
22%
Improvement Value:$334,600
78%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,559-0.6%
2024$9,619
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 9727, Page 76NU CodePartial parcel (6)Recorded2/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910