Skip to content

40 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2008

Property Information

Block5009
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-28U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,260,000
39%
Improvement Value:$1,993,200
61%
Total Assessment$3,253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,644-0.6%
2024$73,099+40.1%
2023$52,181+30.6%
2022$39,962+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926