Skip to content

458 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block2004
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
36%
Improvement Value:$326,600
64%
Total Assessment$511,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174-0.6%
2024$11,246+41.3%
2023$7,956-0.4%
2022$7,987+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965