Skip to content

583 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block504
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-F-1C-5U-H
Dwellings5
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
28%
Improvement Value:$482,300
72%
Total Assessment$673,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,039-0.6%
2024$15,134+40.1%
2023$10,803-0.4%
2022$10,843+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890