Skip to content

26 Grace St.(Block 504 Lot 31)Jersey City, NJ 07307

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block504
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$2,600-6.6%
2020$2,784+57.9%
2019$1,763+1.3%
2018$1,740+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9277, Page 732NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/30/2018