Skip to content

26 Grace St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$9,527
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block504
Lot31
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
48%
Improvement Value:$377,900
74%
Total Assessment$509,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,379-0.6%
2024$11,451+40.1%
2023$8,174-0.4%
2022$8,205+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$9,527

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9527, Page 54NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020