Skip to content

76 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block505
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,700
58%
Improvement Value:$210,700
42%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,286-0.6%
2024$11,356+40.1%
2023$8,107-0.4%
2022$8,137+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,200,000
DeedBook 9957, Page 802Recorded1/16/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel